Pokiaľ ide o nebezpečenstvá zimy ako chrípka, nachladnutie alebo nedostatok slnečného žiarenia, odborníci na zdravie doporučujú tzv. „super potraviny“. V tomto článku nájdete desať tipov na to, aby ste boli fit aj v zimnom období – a to mentálne, fyzicky i duchovne.
- Zahrňte zelené klíčky do vášho jedálničku. Jedno z najlepších jedál čo si môžete v zime dopriať sú klíčky spolu s lucernou siatou, ďatelinou, šošovicou a brokolicou. Brokolicové výhonky znižujú výskyt rakoviny, zatiaľ čo ďatelina je veľmi detoxikatívna. A navyše si tieto rastlinky môžete pestovať i samy s použitím minimálneho úsilia.
- Jedzte veľa ovocia a zeleniny. Pravidelná konzumácia ovocia a zeleniny počas zimného obdobia je jednou z najlepších vecí pre zdravie, ktoré si môžete za peniaze kúpiť. Čo sa týka tzv. bio-produktov, neexistuje chuťový rozdiel; iba produkty ktorým chýba značka „Bio“ obsahujú viac pesticídov, ktoré môžu byť pre telo záťažou. Ak je to teda možné, radšej si kupujte bio produkty. Ak nie, snažte sa ovocie a zeleninu dôkladne pred konzumáciou umyť.
- Skúste tzv. „super potraviny“. Čučoriedky, alebo iné bobule sú bohaté na antioxidanty. Cesnak, „prírodný penicilín“, sa používa už tisíce rokov na boj proti infekciám a môže udržať chrípku na uzde. Skúste konzumovať i dva klinčeky denne. Zelená zelenina nám ponúka najvyššiu ochranu pred rakovinou, srdcovými chorobami, artritídou, cukrovkou, vysokým krvným tlakom a obezitou.
- Detox. Detoxikácia je nevyhnutná na to, aby náš imunitný systém fungoval na najvyššej úrovni. Pravidelne treba čistiť tieto štyri časti tela: koža, pečeň, pľúca a črevá. Detoxikujte jeden deň v týždni, dva až tri dni v mesiaci a sedem až desať dní každú zmenu sezóny.
TIP: „Získajte vysnívanú postavu prírodnou cestou – eslim.sk„
- Pridajte doplnky k vašej strave. Na vyplnenie výživových medzier v dnešnej strave sa odporúčajú dve základné doplnky – spirulina a astaxanthin (prírodné farbivo nachádajúce sa hlavne v riasach), dve prírodné doplnky bohaté na vitamíny, enzýmy a antioxidanty. Tiež v okamihu, keď cítite, že na vás ide chrípka, skúste Echinaceu. Pre alergikov sa odporúča konzumovať 3000 mg vitamínu C a žihľavových listov denne.
- Zbavte sa zimnej depresie. Pokiaľ ide o miernu depresiu a úzkosť odporúča sa konzumovať potraviny bohaté na vápnik a horčík, ako je kel, bylinky ako koreň ploštičníka strapcovitého, harmanček, kocúrnik obyčajný a ľubovník bodkovaný. Ak nemôžete dostať dostatok vápnika a horčíka v samotnej strave, berte denne jednu kapsulu s obsahom najmenej 1000 mg vápnika.
- Meditujte. Štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí pravidelne meditujú, žijú dlhšie, spia lepšie a sú menej depresívni. Začnite rána a ukončujte dni v tichosti meditácie a koncentrácie.
- Pomáhajte ostatným. Nájdite si spôsob, ako slúžiť ľuďom. Toto vždy mení pozitívnu energiu v tele, pretože sa zameriavate na to pozitívne: vďačnosť, empatiu a to je silným liečiteľom pre celé telo.
- Doprajte si primeraný spánok. Pre telo nie je nič viac potrebné, ako každú noc dostať „dobrý“ spánok. To znamená sedem až osem hodín cez noc. Pokojný spánok pomáha vyhnúť sa depresii, potláča chuť na nevyžiadané potraviny, eliminuje nadbytočné množstvo stresového hormónu kortizolu a spáli kalórie. Správne množstvo spánku je nevyhnutné pri udržiavaní zdravého životného štýlu.
- Cvičenie. Nie je žiadnym tajomstvom, že naše telo sa musí pohybovať, aby zostalo fit. Pokiaľ ide o cvičenie, nenechajte vaše ospravedlnenia skrížiť vaše plány. Vytvorte si dobre fungujúcu fitness rutinu, ktorá zahŕňa kardio ako rýchlu chôdzu a silový tréning s jogou alebo pilates. Začínate s cvičením? Skúste, aby ste zostal aktívny/a najmenej 20 minút denne po dobu 21 dní. Existuje však háčik: ak vynecháte deň, musíte sa vrátiť späť na deň číslo jednu a začať odznova. Trvá 21 dní, kým si myseľ a telo zvyknú na novú životosprávu.