Kúpanie v prírodných vodách je ideálny spôsob, ako si toto leto zlepšiť pohodu
Od scény z filmu Pýcha a predsudok, keď sa Colin Firth vynoril z jazera v mokrej košeli, sa nám predstava kúpania v prírode veľmi zapáčila. „Naše rieky, jazerá a pobrežia sú čistejšie ako kedykoľvek predtým a prístup k divokým miestam na kúpanie sa neustále zlepšuje,“ hovorí Daniel Start, autor kníh Wild Swimming a Wild Swimming Hidden Beaches. „V letných dňoch môže teplota jazier a riek dosiahnuť až príjemných 20 stupňov.
Kto to dokáže?
Nemusíte byť vynikajúci plavec, ale aj silní plavci by mali ísť vždy s niekým iným. „Môžete sa navzájom sledovať, ale je to aj veľmi spoločenská záležitosť,“ hovorí Start. „Vydáte sa v skupine s mapou v ruke na tajné miesto, je to ako hľadanie pokladu! Keď nájdete svoje skryté jazero alebo rieku, skontrolujte ich hĺbku a dávajte pozor na prekážky pod hladinou. Ak sa nachádzate na tajnej pláži, pred ponorením sa do vody si skontrolujte čas prílivu a odlivu a prúdy. A vždy sa držte blízko brehu pre prípad, že by ste sa potrebovali dostať von. Netrápte sa však tým, či vám ide perfektne prsia. „Je to zábava, nie triatlonový tréning,“ hovorí Start. „Divoké plávanie má byť dobrodružstvom.
Aký je prínos pre kondíciu?
Start hovorí, že všetci „divokí plavci“ zažívajú prirodzený endorfínový vzostup, ktorý zlepšuje náladu a povzbudzuje zmysly. Dodáva: „Pomáha vám to komunikovať s prírodou a je to tak trochu meditácia; ste do nej tak ponorení, že zabudnete na všetky starosti. Jej fyzický prínos je tiež dobre preukázaný. Štúdia NASA zistila, že opakované plávanie v studenej vode počas troch mesiacov vyvoláva v tele zmeny známe ako „adaptácia na chlad“. „Tieto zmeny znižujú krvný tlak a cholesterol, znižujú množstvo tuku, zabraňujú zrážaniu krvi a zvyšujú plodnosť a libido,“ vysvetľuje Start. „Takže studené kúpanie zďaleka nepotláča vášeň, ale naopak zvyšuje vašu túžbu! Ponorenie sa do chladnej vody môže tiež pomôcť pri regenerácii svalov – športovci z dobrého dôvodu používajú ľadové kúpele – a môže tiež udržať vašu diétu v bikinách na správnej úrovni. Start hovorí: „Cvičíte a zároveň spaľujete ďalšie kalórie, aby ste sa udržali v teple.
Akú výbavu potrebujem?
Aj keď vás možno láka plávať au naturel a v narodeninových plavkách, neodporúča sa to. Buď si pod oblečenie oblečte plavky, alebo Start odporúča vziať si so sebou malé igelitové vrecko a sarong. „Potom si môžete zaplávať v spodnom prádle, potom ho vložiť do tašky a sarong použiť ako uterák. Slúži aj ako pikniková deka! Ak sa chystáte plávať dlhšie ako 15 minút, najmä ak ste v mori, je dobré mať neoprénový oblek. Pomôže vám udržať teplo a môže vás ochrániť pred kameňmi na pobreží. „Hoci plávanie v divokej vode nie je vo svojej podstate nič nebezpečné, studená voda znižuje vaše plavecké schopnosti,“ hovorí Start. Predpokladá sa, že studená voda mení polohu vášho tela, keď sa snažíte udržať hlavu vonku; čím ste vzpriamenejší, tým menej plávate. Môže vám tiež znecitlivieť prsty na rukách a nohách, čo môže spôsobiť, že vaša technika bude menej účinná, takže sa unavíte rýchlejšie ako zvyčajne.
Kde mám začať?
Ak chcete začať objavovať, na Facebooku existuje niekoľko skupín pre divoké plávanie alebo si vyhľadajte miesto vo vašom okolí na stránkach wildswimming.co.uk alebo outdoorswimmingsociety.com. Nezabudnite si prečítať rady spoločnosti Outdoor Swimming Society, ktoré vám pomôžu zaistiť bezpečnosť vo vode. „Voda bude studená, takže príďte horúci – taký horúci, že sa neviete dočkať, kedy sa vyzlečiete a ponoríte sa do nej,“ hovorí Start. „Potom sa opaľujte, aby ste sa zahriali, alebo sa oblečte a vydajte sa na ďalšiu cestu. Predstavte si to ako saunovanie, ktoré sa strieda so skákaním do bazénov. „Rozdiel medzi teplom a chladom vás skutočne nakopne,“ hovorí Start. „Akokoľvek vyzeral svet pred divokým plávaním, po ňom vždy vyzerá fantasticky.
Foto: iStock / Zdroj a Autor: Heathly Magazine