V týchto trendoch, ktoré musíte vyskúšať v oblasti wellness v roku 2022, sa dozviete, ako sa tento rok budeme cítiť dobre – od potravín až po financie.
Finančné zdravie
Tí z nás, ktorí zažívajú „finančnú pohodu“ – pocit istoty a kontroly nad svojimi financiami – sú menej stresovaní peniazmi, čo má pozitívny vplyv na duševné a fyzické zdravie a na vzťahy. Tvrdí to Money & Pensions Service a je to myšlienka, ktorá sa ujala – pozrite sa na bestsellery ako Open Up: Prečo rozhovory o peniazoch zmenia váš život od Alexa Holdera a Psychológia peňazí od Morgana Housela.
Takmer osem z desiatich Britov teraz používa aplikácie na správu peňazí, čiastočne vďaka pandémii, keď sa ľudia vyhýbali pobočkám bánk a dlhým čakacím lehotám na telefonické bankovníctvo. Je pravdepodobné, že teraz, keď vieme, aké užitočné sú bankové aplikácie, budeme technológie využívať ešte viac, aby sme mali prehľad o svojich financiách, a dúfajme, že sa budeme cítiť menej vystresovaní. Mnohé novšie aplikácie majú totiž vo svojom jadre wellness.
„Mať pod kontrolou súčasné a budúce financie pomáha robiť informované rozhodnutia a môže pomôcť znížiť stres a úzkosť,“ súhlasí Kim Jarvisová, konzultantka Vitality Tax and Trusts. „Zamestnávatelia tiež zvyšujú podporu pre svojich zamestnancov, pretože si uvedomujú, že finančná pohoda vedie k zdravým zamestnancom. Poraďte sa s personálnym oddelením, či váš zamestnávateľ ponúka niečo, čo by vám mohlo pomôcť.
Klimatická diéta
Všetci chceme chrániť našu vzácnu planétu a jedným zo zdravých spôsobov, ako to dosiahnuť, je klimatická strava – výber potravín, ktoré znižujú uhlíkovú stopu. Zmenou spôsobu stravovania môžete znížiť množstvo CO2 o 1,5 tony ročne. Ide o trend wellness, ktorý je prospešný pre vás, spoločnosť aj svet.
„Klimatariánska strava je zďaleka optimálna strava pre naše zdravie a našu planétu,“ hovorí doktorka Alona Pulde z výživovej aplikácie Lifesum. Ak sa chcete stravovať ako klimatarián, zaraďte do svojho jedálnička viac ovocia a zeleniny, ale vyhľadávajte aj strukoviny, celozrnné obilniny, škrobovú zeleninu (napríklad zemiaky) a orechy a semená.
„Šošovica a fazuľa pomáhajú dopĺňať pôdu, znižujú potrebu hnojív a znižujú emisie skleníkových plynov,“ hovorí Dr. Pulde. Pripravujete tvarohový koláč alebo lasagne? Hovädzie alebo jahňacie mäso nahraďte fazuľou a pri cestovinách a hnedej ryži vždy uprednostnite celozrnné výrobky pred rafinovanými, pretože ich výroba spotrebuje menej energie. Ak obmedzujete mäso, uprednostnite hydinu a bravčové mäso pred červeným mäsom, pretože potrebujú menej pôdy a vody a majú nižšie emisie skleníkových plynov.
Ako na to: Ak môžete, kupujte miestnu a sezónnu zeleninu, buď sa zapojte do systému dodávok zeleninových boxov, aby ste znížili množstvo spracovaných a zabalených potravín, znížili počet potravinových kilometrov a znížili mieru kazenia potravín, alebo sa pozrite do sekcie „v sezóne“ v supermarkete – Waitrose má vždy na výber. Občerstvujte sa orechmi a semienkami – sú plné výživných látok a majú nízku uhlíkovú stopu. Dr. Pulde tu vytvoril sedemdňový stravovací plán pre začiatočníkov.
Zdravie pečene
Ak bolo zdravie čriev v posledných rokoch veľkou témou v oblasti zdravia, tento rok sa vďaka množstvu nových produktov a rastúcemu povedomiu o tom, aká je pečeň dôležitá, dostane do centra pozornosti zdravie našej pečene. Začneme tým, že sa zamyslíme nad vplyvom nášho zvýšeného pitia alkoholu na naše pečene: počas pandémie bolo viac úmrtí v dôsledku alkoholových ochorení pečene a nárastu pitia alkoholu v domácnosti. Tento rok si však každý šiesty dospelý, ktorý zvyčajne pije, plánoval dať v januári voľno, pričom 25 % by chcelo obmedziť pitie alkoholu vo všeobecnosti.
„Ako druhý najväčší orgán v tele má viacero funkcií. Filtruje našu krv a odstraňuje toxíny, produkuje žlč, ktorá pomáha štiepiť tuky a odstraňovať odpad, pomáha udržiavať hladinu cukru v krvi, vytvára mnohé faktory podieľajúce sa na zrážaní krvi, podporuje imunitný systém, reguluje hormóny a mnoho ďalšieho,“ hovorí doktor Pulde.
„Zdravie čriev a pečene idú ruka v ruke,“ dodáva doktor Pulde. „Keď si uvedomujeme dôležitosť zdravia čriev, mali by sme myslieť aj na pečeň. Udržiavanie zdravého mikrobiómu je kľúčové pre zabránenie úniku baktérií z čriev do pečene, čo môže zvýšiť riziko ochorenia pečene.
Nastúpte na palubu: Ak ste vypili viac jednotiek alkoholu, ako je odporúčané, alebo ste mali menej dní bez alkoholu, alebo máte v rodine ochorenie pečene, môžete sa obrátiť na svojho praktického lekára, ktorý vám môže odporučiť krvný test. Krvným testom sa dajú zmerať rôzne hladiny pečeňových enzýmov a môže vám napovedať, ako dobre funguje vaša pečeň.
„Pečeň má viac ako 500 funkcií a na jej správne fungovanie je potrebné množstvo vitamínov, minerálov, bielkovín a esenciálnych tukov,“ hovorí odborníčka na výživu Amanda Hamiltonová. „Potraviny obsahujúce síru, ako napríklad cesnak, vajcia a listová zelenina, napríklad kapusta a brokolica, sú obzvlášť dôležité pre detoxikáciu, zatiaľ čo antioxidačné koreniny, ako napríklad kurkumín, ktorý sa nachádza v zázvore a kurkume, môžu pomôcť predchádzať zápalom. A, samozrejme, príliš veľa alkoholu vedie k zápalom a stukovateniu pečene, preto obmedzte pitie na minimum.
Liečenie zvukom
Výskum ukázal, že mnohí z nás používali zvuk a hudbu na zvládnutie pandémie a teraz ich môžeme využiť na individuálnejšie wellness účely. Jedným z nápadov je zvuková terapia. Spomínala sa na Globálnom wellness summite v roku 2020, rozrástla sa po dvoch rokoch práce doma a zvuková terapeutka Simone Salvaticiová hovorí, že zaznamenala „obrovský nárast záujmu“.
Podstata: ide o formu meditácie, pri ktorej odborník používa misky, gongy a zvonkohry na vytvorenie zvukovej kulisy, zatiaľ čo vy ju nasávate. „Starostlivo premyslené, trvalé zvuky a určité techniky môžu uľahčiť zmenený stav vedomia prostredníctvom procesu nazývaného synchronizácia mozgových vĺn [keď sa naše mozgové vlny synchronizujú s podnetom],“ hovorí Salvatici. „Počas zmeneného stavu vedomia vyvolaného zvukom sa dostávame do režimu sebaopravy z bunkového a emocionálneho hľadiska. Pozorujeme výrazné zníženie krvného tlaku, klesá srdcová frekvencia a výrazne sa znižuje hladina stresového hormónu kortizolu v krvi.
Ďalšou myšlienkou je „funkčná hudba“ – zvuky vytvorené umelou inteligenciou, ktoré zvyšujú pohodu. Podľa teórie sa naše mozgové vlny menia v reakcii na zvuk a určité zvuky vyvolávajú konkrétne reakcie. Umelá inteligencia spojí všetky potrebné informácie – na ktoré mozgové vlny sa má zamerať, aké sú ideálne údery za minútu, molová alebo durová tónina – a vytvorí hudbu, ktorá vám pomôže dosiahnuť pokojnejší spánok, stabilné sústredenie alebo pocit pokoja. Je to ešte len začiatok, ale s pribúdajúcimi poznatkami by sa táto technológia mala zlepšovať.
Pridajte sa: Ak chcete zistiť, ako na vás funkčná hudba vplýva, navštívte Brain.fm a získajte päť bezplatných sedení. Headspace ponúka vybranú hudbu, ktorá vám pomôže sústrediť sa, ako aj prírodné zvukové scenérie na podporu spánku.
Autor: Laura Andrades / Foto a Zdroj: Vitality