Práve prebieha Týždeň povedomia o celiakii (9.-15. mája), preto vám prinášame kľúčové odpovede a fakty, ktoré potrebujete vedieť o tomto prekvapivo bežnom autoimunitnom ochorení.
Zatiaľ čo pre niektorých je bezlepková diéta obľúbenou voľbou, pretože chcú schudnúť alebo sa po večeri necítiť tak nafúknutí a ťažkí, pre iných je to nevyhnutné riešenie vážneho zdravotného stavu. Či už máte celiakiu, myslíte si, že by ste ju mohli mať, alebo poznáte niekoho, kto ju má, tu sú kľúčové otázky a odpovede, ktoré potrebujete vedieť:
Čo je celiakia?
Ide o autoimunitné ochorenie, nie o alergiu alebo intoleranciu, ktoré vzplanie v dôsledku konzumácie lepku. Štúdie naznačujú, že ju má 1 zo 100 ľudí, ale predpokladá sa, že mnohí ďalší – až pol milióna – ešte neboli diagnostikovaní. Môže sa rozvinúť u každého, v akomkoľvek veku – aj keď ste predtým jedli výrobky obsahujúce lepok bez problémov.
Čo je lepok?
Je to zmes dvoch bielkovín, ktoré sa nachádzajú v obilných zrnách pšenice, jačmeňa a raže – vďaka nemu je cesto pružné a koláče držia pohromade. Nie je však obsiahnutý vo všetkých druhoch obilnín; medzi bezlepkové druhy patrí napríklad kukurica, pohánka, quinoa, proso a teff.
Čo sa stane s celiatikmi, ak budú jesť výrobky obsahujúce lepok?
Vždy, keď celiatik skonzumuje lepok, spôsobí to, že imunitný systém tela začne útočiť na seba samého. To následne poškodí sliznicu čreva a zabráni mu vstrebávať kľúčové živiny. Ďalšie reakcie a príznaky môžu byť od miernych až po závažné v závislosti od závažnosti alergie danej osoby. Jednotlivec môže pociťovať bolesti hlavy, hnačku, zápchu a nadúvanie až po extrémne žalúdočné kŕče, vredy v ústach, anémiu, úbytok hmotnosti a neustálu únavu. Ak vám tieto príznaky pripadajú povedomé, navštívte svojho praktického lekára a poraďte sa s ním o svojich príznakoch a nechajte sa vyšetriť na celiakiu.
Existuje liek?
V súčasnosti nie. Hoci prebieha výskum očkovania, jediné, čo môže celiatik urobiť, je celoživotne sa vyhýbať potravinám obsahujúcim lepok.
V akých potravinách sa nachádza lepok?
Boli by ste prekvapení, v koľkých každodenných potravinách sa nachádza. Samozrejme, sú tu tie, ktoré sú zjavne z múky, ako napríklad pizza, cestoviny, chlieb, sušienky a koláče. Múka sa však používa na zahusťovanie mnohých výrobkov, na ktoré by ste možno ani nepomysleli, ako sú polievky, omáčky (od sójovej a omáčky až po bešamel) a pivo. Našťastie, nedávne zákony EÚ znamenajú, že zložky alergénov sa teraz musia uvádzať na obaloch potravín. Takže je ľahké zistiť, či niečo obsahuje lepok alebo pšenicu.
Znamená to, že celiatici budú musieť jesť iba šalát?
Určite nie! Za posledných niekoľko rokov sa trh s bezlepkovými výrobkami rozrástol. Odhaduje sa, že do roku 2017 dosiahne len v Spojenom kráľovstve hodnotu 561 miliónov libier a čoraz viac výrobcov sa doň zapája. Rastie nielen množstvo a rozmanitosť bezlepkových potravín, ale aj ich kvalita. Napríklad za posledných päť rokov sa ponuka chleba zmenila z polystyrénovej na (väčšinou) chutnú a jedlú. Mnohé supermarkety majú oddelenia s bezlepkovým pečivom a reštaurácie teraz ponúkajú aj mnohé jedlá bez lepku. Koncom tohto týždňa sa môžete tešiť na príspevok, v ktorom upozorníme na niektoré z našich obľúbených bezlepkových výrobkov, ktoré si môžete kúpiť v Holland & Barrett.
Určite nevadí, ak celiatik zje len malý kúsok lepku?
Bohužiaľ, naozaj áno – takže ak k vám na večeru príde priateľ celiatik, nemyslite si, že bude v poriadku. Ak si na rybie jedlo pridáte „len pár strúhanky“. Zhoršenie príznakov môže trvať niekoľko hodín až dní. Keď varíte, dajte si pozor aj na krížovú kontamináciu – napríklad používajte iné dosky na krájanie a panvice. Môže sa to zdať náročné, ale celiatik to veľmi ocení!
Autor: Chantelle Pattemore / Zdroj a Foto: Heathly Magazine