Klinický výskum len začína rozpoznávať potenciálne život predlžujúce vlastnosti tejto starodávnej byliny
Čo je to?
Starodávna liečivá bylina používaná v tradičnej indickej ajurvédskej praxi, ashwagandha, sa predpisuje ako prírodný prostriedok na podporu zdravia už viac ako 3000 rokov. Samotná rastlina je malý ker so žltými kvetmi, ktorý rastie v Indii, na Strednom východe a v severnej Afrike. Niekedy sa nazýva aj svojím botanickým názvom Withania somnifera, ale môže sa nazývať aj indický ženšen alebo zimná čerešňa. Koreň ashwagandhy má charakteristický zápach, ktorý inšpiruje jeho sanskrtský názov, ktorý sa doslova prekladá ako „vôňa koňa“. Zvyčajne sú to korene alebo listy rastliny, ktoré sa melú na prášok a používajú sa ako liek alebo sa dávajú do doplnkov.
Ašvaganda, ktorá je v ajurvéde klasifikovaná ako rasayana alebo omladzujúca zložka, bola tradične propagovaná pre svoje schopnosti zmierniť stres, zvýšiť energiu a zlepšiť úroveň koncentrácie tých, ktorí ju užívajú. A teraz moderná medicína začína rozpoznávať potenciálne život predlžujúcu silu tejto starodávnej byliny, spája ju so zníženou hladinou stresu, zlepšeným cholesterolom a vyrovnanou hladinou cukru v krvi. Niektoré výskumy dokonca naznačujú, že táto bylina môže mať aj protirakovinové vlastnosti.
Ako to funguje?
Ashwagandha je adaptogén, prírodný prostriedok, o ktorom sa predpokladá, že pomáha telu vyrovnať sa so stresom. Z tohto dôvodu môže pomôcť znížiť hladiny stresového hormónu kortizolu, čo môže znamenať, že môže byť užitočný pri liečbe úzkosti a depresie. Ashwagandha tiež obsahuje vysokú koncentráciu withanolidov, zlúčenín, ktoré bojujú proti zápalu a rastu nádorov. Okrem toho obsahuje zlúčeninu s názvom withaferín, o ktorej niektoré výskumy ukázali, že môže vyvolať smrť rakovinových buniek a inhibovať rast nových. aké sú dôkazy?
Niekoľko štúdií ukázalo, že ashwagandha môže znížiť hladinu cukru v krvi u ľudí s cukrovkou aj bez nej. Výskum tiež ukázal, že môže znížiť kortizol, čím pomáha liečiť stavy súvisiace so stresom, vrátane úzkosti a depresie. Výskum potenciálnych protirakovinových vlastností ashwagandhy sa však doteraz obmedzoval na laboratórne štúdie, preto je potrebné vykonať ďalšie štúdie na ľuďoch a klinické testy, aby sa určili rovnaké účinky.
Zníženie stresu
Dvojito zaslepená, placebom kontrolovaná štúdia skúmala potenciálne využitie koreňa ashwagandha na liečbu stresu a úzkosti. 64 subjektom s anamnézou chronického stresu dostali buď dve 300 mg kapsuly s vysokou koncentráciou extraktu z koreňa ashwagandha na 60 dní, alebo placebo. Skupina ashwagandhy preukázala výrazné zníženie stresu v porovnaní s kontrolnou skupinou. Hladiny kortizolu sa tiež významne znížili v skupine s ashwagandou v porovnaní s kontrolnou skupinou. Niekoľko ďalších štúdií pozorovalo podobný účinok.
Boj s chorobami
Prirodzené zabíjačské (NK) bunky sú typom bielych krviniek, ktoré bojujú proti chorobám. Dve indické štúdie skúmali, či by bylinný čaj obohatený o päť ajurvédskych bylín – vrátane ashwagandhy – mohol zvýšiť účinnosť týchto buniek. Na účasť boli vybraní účastníci vo veku nad 55 rokov s nízkou základnou líniou NK buniek, ktorí trpeli opakovaným kašľom a nádchou. Výsledky oboch štúdií ukázali, že ajurvédsky čaj výrazne zlepšil aktivitu NK buniek. Keďže však čaj obsahoval zmes piatich ajurvédskych bylín, ktorákoľvek z nich mohla byť zodpovedná za účinok. Je potrebný ďalší výskum na určenie vplyvu samotnej ashwagandhy.
Posilnenie mozgovej sily
V štúdii skúmajúcej potenciálne prínosy ashwagandhy na posilnenie mozgu boli 20 zdravým mužom náhodne pridelené dve 250 mg kapsuly extraktu z ashwagandhy alebo placebo na 14 dní. Boli požiadaní, aby na začiatku a na konci dvoch týždňov absolvovali psychometrické testy. Po dvojtýždňovej prestávke zmenili liečbu a vykonali sa ďalšie testy. Po užití extraktu z ashwagandhy boli v porovnaní s placebom pozorované výrazné zlepšenia reakčných časov u oboch skupín. Štúdia však bola vykonaná len na mužoch, takže rovnaké výsledky nemusia platiť pre ženy.
Kto to môže vziať?
Ashwagandha je považovaná za bezpečnú pre väčšinu ľudí, hoci jej dlhodobé účinky sú stále neznáme. Mali by ste sa vyhnúť jej užívaniu, ak ste tehotná, dojčíte alebo máte autoimunitné ochorenie, pokiaľ lekár neodporučí inak. Ľudia užívajúci lieky na ochorenie štítnej žľazy by tiež mali byť opatrní pri užívaní ashwagandhy, pretože môže zvýšiť hladiny hormónov štítnej žľazy. Ak užívate nejaké lieky, opýtajte sa svojho praktického lekára skôr, ako ich užijete. Pretože ich vplyv na hladinu cukru v krvi a krvný tlak môže interferovať s dávkovaním.
Foto: Shutterstock / Zdroj: Healthy Magazine / Autor: Niamh Leonard-Bedwell