Mŕtvica znamená prerušenie prívodu krvi do mozgu, čo má za následok odumretie časti mozgových buniek. Po mŕtvici môžu nastať príznaky ako ťažkosti s chôdzou a rozprávaním, necitlivosť na jednu stranu tela, bolesti hlavy a rozmazané videnie. Mŕtvica môže viesť k dočasnej alebo trvalej invalidite, takže starostlivosť po mozgovej príhode je rozhodujúca pre zotavenie. Bylinky môžu zabrániť vážnemu poškodeniu a pomôcť zotaviť sa po mŕtvici. Ak ste utrpeli mozgovú príhodu, určite sa poraďte so svojím lekárom ešte pred začatím liečby bylinkami.
Srdcovník obyčajný
Čínsky srdcovník obyčajný (Leonurus kardiaca) je listnatá trvalka pôvodom z Ázie. V tradičnej čínskej medicíne sa používajú lístky bylinky na liečbu mŕtvice, infarktu a menopauzálnych a predmenštruačných problémov. Bylina pôsobí na meridiány srdca, pečene a obličiek a podporuje energiu čchi a zmierňuje stagnáciu krvného obehu. Účinné zložky zahŕňajú stachydrín, kvercetín, kaempferol, leonurín a apigenín, ktoré sú všetky silné antioxidanty. Štúdie na zvieratách s indukovaným poškodením mŕtvice zistili, že extrakt z tejto bylinky znižuje oblasť postihnutú mŕtvicou, zlepšuje neurologické poškodenie spôsobené mozgovou príhodou a má ochranný účinok na mozgové bunky. Vedci pripisujú tieto účinky antioxidantom, ktoré pôsobia proti oxidačnému stresu na neurónoch po strate kyslíka do mozgu. Štúdie podporujú tradičné použitie extraktu zo srdcovníka na zvýšenie zotavenia po mŕtvici. Nekombinujte tento liek s inými liekmi na mŕtvicu a na znižovanie krvného tlaku.
Šišiak bajkalský
Šišiak bajkalský (Scutellaria Baicalensis L.), je jedným zo základných bylín v tradičnej čínskej medicíne, kde je tiež známy pod menom huangqin. Ovplyvňuje meridiány pľúc, srdca, žalúdku, žlčníka a používa sa na liečbu alergií, zápalu, artériosklerózy, kožných infekcií a vysokého cholesterolu. Koreň obsahuje štyri silné flavonoidy: baikalín, norwogonozid, oroxylozid a wogonozid. Výťažok zo šišiaka bajkalského môže pomôcť s liečbou mozgovej trombózy a paralýzy spôsobenej mozgovou príhodou. Štúdie zistili, že zápalové a antioxidačné účinky flavonoidov šišiaka bajkalského sa môžu viazať na receptory, ktoré blokujú neurodegeneratívne procesy po mŕtvici. Štúdia poukazuje na účinnosť výťažku zo šišiaka bajkalského v prevencii mozgového poškodenia súvisiacej s mozgovou príhodou a na pomoc pri zotavení mŕtvice. Poraďte sa so svojím lekárom skôr, ako začnete užívať túto bylinku alebo ju začnete kombinovať s inými liekmi na mozgovú príhodu alebo riedidlami krvi.
Ženšen
Ženšen, alebo Panax ginseng, je malá trvalka pôvodom z Číny, Ruska, Kórey a Japonska. Bylinkári používajú koreň ako adaptogén, čo je bylinka používaná na stimuláciu vlastnej obranyschopnosti vášho tela proti chorobám a stresu. Tradiční ázijskí lekári tiež používajú ženšen pre svoju schopnosť chrániť pred neurodegeneráciou, zlepšeniu cirkulácie, pomáha rozšíriť krvné cievy, zlepšuje pamäť a zmierňuje úzkosť a depresiu. Účinné zložky zahŕňajú skupinu približne 30 steroidných glykozidov a triterpénových saponínov známych ako ginsenosidy. Štúdia zverejnená v novembri 2010 v časopise Journal of Ethnopharmacology testovala extrakt obsahujúci ginsenosid Rb1 na zvieratách s indukovanou mozgovou príhodou. Štúdia zistila, že extrakt podporuje obnovenie nervového správania a stimuluje produkciu nových mozgových neurónov. Táto štúdia podporuje použitie koreňového extraktu z ženšenu na obnovu po mŕtvici. Nepoužívajte ženšen, ak užívate antidepresíva a ak máte problémy so srdcom alebo krvným tlakom. Poraďte sa so svojím lekárom pred použitím.