Potenie zďaleka nie je niečo, za čo by sme sa mali hanbiť, ale je to znak dobrého zdravia a kondície, ktorý by sme mali prijať.
Tradičné príslovie by mohlo znieť: „Kone sa potia, muži sa potia, ženy len žiaria“, ale je to úplný nezmysel. Ľudia sa potia, nech majú akúkoľvek kombináciu chromozómov.
„Každý človek má približne tri milióny potných žliaz a priemerný človek vyprodukuje približne liter potu denne – viac v horúcich podmienkach alebo pri intenzívnom cvičení,“ potvrdzuje Dr. Sarah Brewerová, lekárska riaditeľka spoločnosti Healthspan. Prečo sa teda potíme? „Je to nevyhnutné na to, aby sa telo neprehrialo – preto sa potíme aj vtedy, keď sa necítime dobre a máme horúčku. Je to jeden z najdôležitejších biologických a fyziologických procesov v tele,‘ hovorí doktor Sohère Roked, všeobecný lekár so špeciálnym záujmom o integratívnu medicínu.
Napokon, žiarenie ešte nikdy nikoho nezachránilo pred potenciálne smrteľným úpalom. ‚Pôsobenie potu, ktorý sa odparuje z pokožky, nás pomáha ochladzovať, aby sme sa neprehriali,‘ hovorí Brewer. Aby sme toto riziko uviedli do kontextu, prehriatie je dôvodom, prečo počas horúčav dochádza k „nárastu úmrtnosti“. Potenie je popri hydratácii a vyhľadávaní tieňa jednou z vecí, ktoré nás chránia. „Ak sa prehrejeme, ovplyvní to fungovanie našich orgánov – preto môže byť úpal smrteľný, pretože telo sa nedokáže dostatočne rýchlo ochladiť,“ hovorí Roked.
Napriek tomu, že potenie je taká prirodzená – a kľúčová – funkcia, je zahalené negatívnymi konotáciami. Ale je to niečo, na čo by sme mali byť hrdí, najmä po tréningu. „Potenie počas a po cvičení ukazuje, že ste vyprodukovali teplo a spálili dostatočný počet kalórií,“ hovorí Brewer.
V skutočnosti platí, že čím viac sa potíte, tým môžete byť zdatnejší. „Fit ľudia dokážu pracovať intenzívnejšie, vyprodukovať viac energie a udržať výkon dlhšie ako tí, ktorí nie sú fit, takže vyprodukujú viac potu a potia sa výdatnejšie. Štúdie preto ukazujú, že zdatnejší ľudia sa v priemere potia viac ako nezdatní,“ hovorí Brewer.
Jednoduchá detoxikácia
Ďalším dôvodom, prečo sa potíme, je detoxikácia. „Potenie je jednou z našich hlavných metód detoxikácie od toxínov z prostredia a znečistenia. Pomáha nám tiež znížiť hromadenie toxínov v našom systéme,“ hovorí Roked. „Stimuluje lymfatické žľazy a pomáha im vyplavovať veci, ktoré tam nemusia byť, a to zase znižuje zápaly, takže je to naozaj zdravé. Ale čo vlastne pot obsahuje? „Obsahuje vodu, minerály, ako je sodík, draslík, vápnik a horčík, a niektoré stopové kovy vrátane toxínov, ako je olovo. Výskumom sa tiež zistilo, že pot obsahuje prírodné antibiotikum dermcidín, ktoré pôsobí ako prvá obranná línia proti mikrobiálnym patogénom a pri kontakte s nimi ničí útočníkov. Váš pot je teda niečo ako slaný pancier.
Spoznajte svoje žľazy
Jedným z hlavných dôvodov, prečo pot vnímame negatívne, je jeho zápach – prečo teda nepríjemne zapácha pot z podpazušia, zatiaľ čo pot z rúk alebo tváre je jednoducho slaný? „Máme dva hlavné typy potných žliaz,“ hovorí Brewer. „Ekrinné žľazy sa nachádzajú na celej pokožke (okrem očných viečok), ale sú viac koncentrované na dlaniach a chodidlách. Vylučujú vodu a soli priamo na povrch kože. Apokrinné žľazy, ktoré začínajú byť aktívne až v puberte, sa nachádzajú na ochlpenej pokožke, teda najmä v podpazuší, slabinách, bradavkách a na pokožke hlavy, a produkujú upravený pot (obsahujúci bielkoviny, tuky a cukry) skôr do vlasových folikulov než na povrch pokožky. Spočiatku je bez zápachu, ale po rozklade kožnými baktériami vzniká nepríjemný zápach. Zápach teda nie je spôsobený samotným potom, ale tým, že baktérie v podpazuší trávia tuky a bielkoviny v našom pote.
Samozrejme, je ľahké mať pozitívny pocit z potu, ktorý sme vyprodukovali vďaka nášmu športovému úsiliu, ale množstvo iných vecí môže naštartovať systém postrekovačov nášho tela vrátane emocionálnych vzostupov a pádov – čo je teda príčinou? Reakcia „útek alebo boj“, hovorí Brewer. „Vzniknutý pot je rovnaký, ale príčina je iná. Emočné potenie spôsobuje nadmerná aktivita sympatického nervového systému. Roked to upresňuje: ‚Zvýšenie hladiny stresových hormónov, ako je kortizol, ovplyvňuje náš sympatický a parasympatický nervový systém, keď sme nervózni alebo v rozpakoch. Keďže telo nedokáže rozlišovať medzi fyzickým a emocionálnym stresom, číta ich rovnako a reaguje potením, a to je normálne.
Potom je tu hormonálne potenie, ktoré má neprimeraný vplyv na ženy. „Keď hormóny klesnú pred menštruáciou, môže to spôsobiť potenie,“ hovorí Roked. ‚Podobne, keď máte vyššiu hladinu estradiolu, zvyčajne v polovici cyklu pri ovulácii, môže to spôsobiť pocit horúčavy a potenie. Takže vyššia aj nižšia hladina estrogénu môže spôsobiť potenie.‘ Výskum ukázal, že počas 19. až 22. dňa menštruačného cyklu ženy, známeho ako luteálna fáza, máme zvýšenú telesnú teplotu a vyššiu mieru potenia v porovnaní s folikulárnou fázou (od prvého dňa, počas 10 až 22 dní).
Menopauza je ďalším obdobím, keď sa hormóny rozhádzajú a vedú k návalom horúčavy a nočnému poteniu. „Klesajúca hladina estrogénu stimuluje časť mozgu nazývanú hypotalamus, ktorá začne pracovať nadčas a produkovať hormóny v snahe naštartovať vaječníky,“ hovorí Brewer. „Hypotalamus sa podieľa na regulácii ďalších automatických funkcií, ako je regulácia teploty, potenie, červenanie a reakcia na stres. Ak je teda prepracovaný, tieto ďalšie systémy môžu zlyhať a vyvolať návaly a nočné potenie.
Individuálny profil
To, ako veľmi sa potíte, môžu ovplyvniť aj vaše gény, etnický pôvod a dokonca aj počasie v mieste, kde ste vyrastali. Je to veľmi individuálne. Ak ste vyrastali vo veľmi horúcom podnebí, vaše telo reaguje tým, že si vytvorí viac potných žliaz, aby ste sa neprehrievali. A keď ich raz máte, tak ich máte, takže ak sa presťahujete do chladnej krajiny, nebudete ich mať menej,“ vysvetľuje Roked. „Všetci sme jedineční a množstvo potu nie je vždy spôsobené kondíciou alebo veľkosťou tela.
Samozrejme, ak sa potíte tak veľmi, že vám to spôsobuje rozpaky a obmedzuje vás to v živote. Napríklad sa niekoľkokrát denne prezliekate, aj keď nie ste fyzicky aktívni – potom môžete mať poruchu hyperhidrózy, s ktorou by ste mali navštíviť svojho lekára, pretože sa s tým dá veľa urobiť, od používania špeciálnych dezodorantov až po odporúčanie na botox. Pot však nie je hanba, je to rovnako normálne ako kýchanie alebo štikútanie.
Posledná myšlienka je, že vedci zistili, že ekrinné potné žľazy pomáhajú aj pri hojení rán – poskytujú bunky na zotavenie zo škrabancov, popálenín a vredov. Takže keď sa nabudúce nazvete „spoteným bordelárom“, preformulujte si to – v skutočnosti ste spotený bojovník.
Foto: iStock / Zdroj: Healthy Magazine / Autor: Laura Potter