Bobule sú plné fytonutrientov prospešných pre srdce a rozpustnej vlákniny. Čučoriedky, jahody, černice alebo maliny obsahujú omega-3 mastné kyseliny, vlákninu a fytoestogény na podporu zdravia srdca.
Ak ste milovníkom ovocia, a to hlavne toho letného, tak určite viete, že obsahuje plno prospešných látok pre ľudské telo. Samozrejme, že každé ovocie, či aj zelenina má určitý podiel benefitov odzrkadlených na našom zdraví. Poďme sa spolu pozrieť na konkrétne tieto sladké dobroty, ktoré si môžete hravo vypestovať vo svojej vlastnej záhradke
Čučoriedky – zdravá bomba plná antioxidantov pre vaše telo
Stres nie je dobrý pre vaše telo – najmä oxidačný stres. Tento druh stresu vzniká v dôsledku prítomnosti molekúl nazývaných voľné radikály. Voľné radikály, ktoré vznikajú prirodzene v dôsledku metabolizmu alebo v dôsledku vystavenia sa znečisteniu, cigaretovému dymu a alkoholu, sa s vaším telom neznášajú. Keďže v skutočnosti poškodzujú telové bunky. To spôsobuje starnutie, zoslabenie imunitného systému a vznik chorôb.
Čučoriedky vynikajú svojim množstvom antioxidantov, ktoré sú pre vaše telo prospešné. Antioxidanty sú kľúčom k zníženiu vplyvu oxidačného stresu. Antioxidanty vytvárajú okolo bunky bariéru alebo štít, ktorý ju pomáha chrániť pred poškodením. Divoké čučoriedky majú viac antioxidantov ako tie pestované.
Okrem toho, že čučoriedky majú nízky obsah kalórií, sú bohaté na živiny. Sú dobrým zdrojom vitamínu C a vitamínu K, ako aj mangánu.
Vitamín C je známy tým, že posilňuje váš imunitný systém a posilňuje ďalšie telesné funkcie, zatiaľ čo vitamín K pomáha správnemu zrážaniu krvi. Mangán môže tiež pomôcť pri zrážaní krvi, pričom podporuje silu kostí a svalov.
Čučoriedky sú neuveriteľným zdrojom živín. Majú vysoký obsah antioxidantov. Dokážu zlepšiť hladinu cholesterolu v krvi. Spôsobiť nižší krvný tlak. Taktiež dokážu zlepšiť citlivosť na inzulín, čo spôsobuje to, že nebudete mať nutkanie prejedať sa. Plus, čučoriedky posilňujú kognitívne funkcie (myslenie, pamäť, učenie…) a obsahujú prebiotiká, ktoré podporujú črevnú mikroflóru.
Práve vďaka týmto benefitom sa čučoriedky radia medzi najzdravšie ovocie sveta.
Maliny – zdravotné benefity
„Dievča ako malina!“ Ľudia už dávnych časov používali názov tohto ovocia na opísanie akejsi krásy, nežnosti, sladkosti a zdravia mladého dievčaťa. Prečo práve malina? Nuž, je zo hlavne z toho dôvodu, že samotné maliny poskytujú vitamíny, minerály, vlákninu a antioxidanty. Poskytujú draslík, ktorý je nevyhnutný pre srdcovú činnosť a dokázateľne znižujú krvný tlak. Omega-3 mastné kyseliny v malinách môžu pomôcť predchádzať mŕtvici a srdcovým chorobám. Obsahujú tiež minerál zvaný mangán, ktorý je potrebný pre zdravé kosti a kožu a pomáha regulovať hladinu cukru v krvi.
Keď už maliny, tak aké?
Všetky typy malín sú zdravé možnosti. Mnoho odborníkov však najviac odporúča čierne maliny. Tie, vďaka svojej čiernej farbe, obsahujú veľmi vysoké hladiny antioxidantov spolu s vlákninou a relatívne malým množstvom prírodného cukru. Je tiež potrebné pripomenúť, že jedlá obsahujúce pridaný cukor, tuk a iné prísady pravdepodobne neposkytnú rovnaké zdravotné výhody ako samotné maliny. Obyčajné čerstvé maliny budú zdravšie ako spracované malinové dezerty, zaváraniny a jedlá obsahujúce smotanu a pridaný cukor.
Obsah antioxidantov v rastlinných potravinách, ako sú maliny, môže pomôcť predchádzať mnohým zdravotným problémom.
Ako sú:
krvný tlak
cholesterol
obezita
ochorenie srdca
mŕtvica
Ako každá zdravá ingrediencia, aj maliny môžu byť užitočné ako súčasť vyváženej stravy. A preto ich odporúčame zaradiť do vášho jedálnička. Veď i takých pár malých bobuliek, vie urobiť veľký rozdiel vo vašom životnom štýle.
Černice – zdravotné benefity
Černice sú opäť bobule tmavšej farby. Zatiaľ čo mnohé druhy ovocia poskytujú skvelú kombináciu výživy a chuti, len málo z nich poskytuje toľko pôsobivých zdravotných výhod ako černice Obsahujú vysoké množstvo antioxidantov, ktoré pomáhajú ľuďom bojovať proti starnutiu a srdcovým chorobám. Zvýšený príjem černíc môže riešiť obezitu tým, že zvyšuje citlivosť na inzulín a pomáha telu efektívnejšie spaľovať tuk.
Náš tip – ako si nezameniť černice s čiernymi malinami
Tieto bobule môžu byť niekedy zamieňané s čiernymi malinami. Ak sa snažíte rozlíšiť tieto dva druhy, zapamätajte si toto: keď sa zbierajú maliny, stonka zostane na rastline a zanechá priehlbinu. Pri černiciach stopka ostane na plodoch.
Keď už černice, tak aké?
Dnes máme prístup k širokej škále černíc, vrátane nielen divokých a domestikovaných verzií, ale aj odrôd kategorizovaných ako vlečné, vzpriamené a polo vzpriamené. Existuje mnoho hybridných verzií černíc. Niektoré verzie sú sladšie alebo pikantnejšie ako iné, ale všetky poskytujú značnú dávku vitamínov a antioxidantov.
Ďalšie zdravotné prínosy černíc zahŕňajú:
Černice sú výborným zdrojom nerozpustnej vlákniny. Vláknina hrá dôležitú úlohu v tráviacom procese tým, že zvyšuje objem stolice, aby sa uľahčil jej prechod. Taktiež, černice sú jedným z niekoľkých druhov bobúľ, o ktorých sa predpokladá, že majú pozitívny vplyv na inzulínovú rezistenciu a hladinu triglyceridov. Výskumníci považujú černice za prospešné pri liečbe cukrovky, najmä ak sa konzumujú čerstvé alebo mrazené.
Černice sú tiež výborným zdrojom:
vitamín c
vitamín e
vitamín k
vápnik
mangán
Jedna porcia černíc poskytuje približne polovicu denného odporúčaného príjmu vitamínu C, ako aj minerálu mangánu. Černice tiež ponúkajú skromné množstvo draslíka, horčíka, vitamínu A, železa a vápnika.
Pri výbere čerstvých černíc sa riaďte farbou. Vyberajte len tie sýto zafarbené. Tie, ktoré sú červené alebo bledšie fialové, ešte nie sú zrelé. Ovocie síce môžete nechať dozrieť pri izbovej teplote, no po zbere už nebude sladšie.
Zrelé černice by mali mať príjemnú vôňu. Vyhnite sa černiciam, ktoré sú mäkké, matnej farby, majú plesňový zápach alebo majú známky plesne.
Jahody – zdravotné benefity
Jahody sú jasne červené, šťavnaté a sladké. Sú vynikajúcim zdrojom vitamínu C a mangánu a tiež obsahujú slušné množstvo folátu (vitamín B9) a draslíka. Jahody sú veľmi bohaté na antioxidanty a rastlinné zlúčeniny, ktoré môžu mať prínos pre zdravie srdca a kontrolu hladiny cukru v krvi. Tieto bobule sa zvyčajne konzumujú surové a čerstvé. Avšak, môžu sa použiť aj v rôznych džemoch, želé a dezertoch.
Chránia vaše srdce, zvyšujú HDL (dobrý) cholesterol, znižujú váš krvný tlak a chránia pred rakovinou. Jahody, nabité vitamínmi, vlákninou a obzvlášť vysokými hladinami antioxidantov známych ako polyfenoly, sú nízkokalorickou potravinou bez sodíka, tuku a cholesterolu.
Najhojnejšie vitamíny a minerály v jahodách sú:
Vitamín C – potrebný pre imunitu a zdravie pokožky
Mangán – dôležitý pre mnohé procesy vo tele
Folát (vitamín B9) – dôležitý pre normálny rast tkanív a funkciu buniek- a je základný pre tehotné ženy a starších dospelých
Draslík – regulácia krvného tlaku
V menšej miere jahody poskytujú aj železo, meď, horčík, fosfor a vitamíny B6, K a E. Jahody môžu zlepšiť zdravie srdca, znížiť hladinu cukru v krvi a pomôcť predchádzať rakovine.
Jahody môžu tiež:
zlepšiť antioxidačný stav krvi
znížiť oxidačný stres
znížiť zápal
zlepšiť funkciu ciev
zlepšiť profil lipidov v krvi
znížiť škodlivú oxidáciu zlého cholesterolu
Jahody sú nízkokalorické, chutné a zdravé. Sú dobrým zdrojom mnohých vitamínov, minerálov a rastlinných zlúčenín. V skratke, medzi zdravotné benefity patrí znížený cholesterol, krvný tlak, zápaly a redukovaný oxidačný stres. Jahody sú výborným doplnkom zdravej výživy.
Foto: Freepik / Zdroj a Autor: Moja Vitalita